Co na chrzest? Prezenty i pamiątki – inspiracje

Opublikowano: 10 Wrzesień 2022

Co kupić na prezent dla dziecka z okazji chrztu? Jaki prezent przypadnie do gustu maluszkowi i jego rodzicom? Gdy otrzymujemy zaproszenie na tę uroczystość – zazwyczaj pierwszą tak dużą okazję w życiu maluszka – pytanie o prezenty pojawia się niemal od razu. Niektórzy uważają, że tak podniosłe wydarzenie zasługuje na prezent w formie pamiątki, inni są jednak zdania, że maluchowi radość przyniesie coś, z czego będzie mógł skorzystać: duża zabawka, przytulanka albo interaktywny gadżet.

Podpowiemy Ci, co kupić na chrzest od dziadków, matki chrzestnej, ojca chrzestnego, a także co podarować, gdy na chrzciny idziemy po prostu jako goście.

Co na chrzest – prezenty od rodziców chrzestnych

W polskiej tradycji przyjęło się, że podarunek od rodziców chrzestnych jest najbardziej okazały i kosztowny. Jeśli to nam przypadła ta odpowiedzialna rola, warto zapytać rodziców, co przyda im się najbardziej. Możemy też zaangażować dziadków malucha – często to oni są najlepiej zorientowani w tym temacie i pomogą sprawić dziecku niespodziankę.

Zwyczajowo to, co kupuje na chrzest ojciec chrzestny, to także świeca do chrztu. Wedle tradycji chrzestna jest natomiast odpowiedzialna za białą szatkę potrzebną w trakcie ceremonii. Bardzo często od matki chrzestnej dziecko otrzymuje także pamiątkowy medalik czy inną formę biżuterii okolicznościowej.

Biżuteria z grawerem to piękna pamiątka chrztu, która znakomicie rozwiązuje dylemat, co kupić na chrzest dla dziewczynki. Taki podarunek od chrzestnej zostanie z małą damą na długo i może jej posłużyć, gdy podrośnie, albo na przykład w dniu ślubu jako tradycyjne „coś starego”.

A co podarować na chrzest dla chłopca, jeżeli zależy nam na pamiątkowym wymiarze prezentu? Dodatkiem do zabawki czy gadżetu może być książka z dedykacją – na przykład pięknie ilustrowane baśnie albo Biblia dla dzieci.

Metryczki i plakaty idealne jako prezent na chrzest

A co dać na chrzest, jeśli nasz budżet jest skromniejszy? Metryczka ze zdjęciem dziecka to wspaniały upominek, który rodzice na pewno docenią – zmieści się nawet w niewielkim mieszkaniu oraz będzie pamiątką na długie lata odpowiednią dla dzieci obu płci – i dla dziewczynki, i dla chłopca. Świetnie ozdobi pokój malucha albo jego kącik w pokoju rodziców. Możesz wybrać też metryczkę dla dziecka bez fotografii, z uroczym zwierzęcym wzorem, ciekawym liternictwem albo minimalistyczną grafiką, która wpasuje się w nowoczesny wystrój wnętrza.

Tak ważne wydarzenie w życiu dziecka, jak chrzest święty, warto uczcić też odpowiednią pamiątką. W sklepie Abudzi znajdziesz wiele wzorów pamiątkowych plakatów na chrzest dla dziewczynek oraz chłopców.

Co na chrzest – koperta z pieniędzmi. Czy to dobry prezent?

Koperty z pieniędzmi to kolejne tradycyjne upominki z okazji chrztu. Wiele osób dochodzi do wniosku, że gotówka to coś, co przy dziecku przyda się najbardziej – w końcu to rodzice wiedzą najlepiej, co kupić maluszkowi. Rzeczywiście, zastrzyk gotówki przyda się każdej rodzinie, do której dołączył mały szkrab – można w ten sposób sfinansować większą inwestycję, na przykład wyposażenie dziecięcego pokoju albo drogą, porządną zabawkę, która długo posłuży maluchowi. Można też te pieniądze odłożyć z myślą o przyszłości – wpłacić na lokatę lub zainwestować, a zysk wypłacić, gdy dziecko stanie się samodzielne.

Gotówka to często to, co na chrzest wnuka dają dziadkowie. W połączeniu z pamiątkowym drobiazgiem ten prezent zawsze będzie strzałem w dziesiątkę. Jeśli jednak czujemy się niezręcznie, wręczając komuś banknoty w kopercie, możemy je zamienić na kartę podarunkową do sklepu z artykułami dziecięcymi albo kupić obligacje czy akcje giełdowe, do których dostęp przekażemy rodzicom dziecka.


Podobne produkty

Zapisz się do Newslettera

zyskaj 10% rabatu