Pokój i przestrzeń dziecka

Opublikowano: 08 Listopad 2021

Mówiąc i myśląc o urządzaniu pokoju dla dziecka, wyobrażamy sobie piękną przestrzeń, różnorodne dekoracje, pasujące do siebie materiały, meble i zabawki. Wkładamy w urządzanie całe nasze zaangażowanie i serce, aby przestrzeń dla dziecka była odpowiednia. Natomiast musimy pamiętać o kilku istotnych regułach, które stworzą Waszemu dziecku przyjazną, bezpieczną i harmonijną przestrzeń w której będzie się mogło rozwijać.

Gdy na świecie pojawia się mały człowiek, chcemy dać mu wszystko co najlepsze, ale zastanówmy się najpierw, czy nasze dziecko potrzebuje tego „wszystkiego”?

Dziecko w pierwszych dniach i tygodniach swojego życia potrzebuje przede wszystkim bliskości rodziców, miłości i ciepła. Dzięki temu będzie spokojne i będzie czuć się komfortowo oraz bezpiecznie, a na tym zależy nam najbardziej. Ważne jest to, aby w pokoju maluszka znalazło się również miejsce dla mamy. Podczas karmienia dziecko potrzebuje spokojnego miejsca w którym nic, ani nikt nie będzie go rozpraszać. Wygodny fotel lub inne siedzisko, które zapewnią mamie komfort karmienia są bardzo ważnym elementem, który pozwoli na zacieśnianie więzi z maluchem. Pokój malca to miejsce, w którym będzie on spędzał najwięcej czasu, zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Dlatego też musimy pamiętać o odpowiednim oświetleniu pokoju oraz zasłonach, które pozwolą nam na zachowanie równowagi między dniem, a nocą. Dziecko z czasem będzie potrzebować tego, aby rozróżniać te dwie strefy, gdyż dzięki temu rytm dnia malucha nie ulegnie rozproszeniu, a drzemki zarówno w dzień, jak i sen w nocy będą dla dziecka chwilą na regenerację i czasem kiedy stopniowo musi ono zacząć rozróżniać dzień od nocy. Pamiętajmy o tym, aby w ciągu dziennych drzemek nie zasłaniać całkowicie okien, dziecko powinno wiedzieć, że jest dzień i życie innych domowników toczy się dalej, a ono ma czas na krótką regenerację organizmu. Wieczorami z kolei zasłońmy zasłony i jeśli to konieczne włączmy delikatną nocną lampkę, tak aby maluch wiedział, że czas na dłuższy, nocny sen.

Podczas urządzania pokoju, przestrzeni dla dziecka, unikajmy nadmiaru.

To pierwsza i najważniejsza zasada. Dziecięcy pokój powinien stronić od nadmiaru barw i bodźców, które jedynie mogą drażnić malucha i negatywnie wpływać na jego wczesny rozwój, między innymi na rozwój wzroku. Oczywiście, barwy i kolory na wczesnym etapie są bardzo ważne, natomiast zapewnijmy je dziecku poprzez dobranie odpowiednich zawieszek do łóżeczka czy też pluszowych zabawek – tyle wystarczy, aby stymulować rozwój narządu wzroku dziecka w pierwszych tygodniach.

Podczas doboru barw, które znajdą się na ścianach w pokoju doskonale sprawdzą się odcienie jasne, pastelowe, które można dopełnić pięknymi obrazkami i plakatami, które oferuje nam rynek. Prostota, a jednocześnie dbałość o drobne elementy, takie jak dobór odpowiedniej ramki czy kolorystyki sprawi, że pokój dziecka nabierze uroku, a jednocześnie będzie sprzyjał rozwojowi malucha na każdym jego etapie. Wraz z rozwojem dziecka możemy zmieniać wystrój pokoju, zmieniają się meble, zabawki, ale mogą zmienić się też ozdoby ścian, czyli na przykład plakaty, które będą wnosić o wiele więcej niż tylko piękne barwy – plakaty mogą być spersonalizowane, mogą przedstawiać materiały edukacyjne czyli takie, z których dziecko w wieku przedszkolnym będzie w stanie uczynić element odkrywczej zabawy. Doskonale na prezent do nowego pokoju dziecka sprawdzą się spersonalizowane metryczki. Będą doskonałą pamiątką na całe życie dziecka, a jednocześnie piękną ozdobą każdego pokoju.

Zabawki, maskotki, drażniące oko kolory powinno ograniczyć się w dziecięcym pokoju do minimum, gdyż pierwsze tygodnie i miesiące życia malucha nie musza być stymulowane przez gadżety. Najlepszym stymulatorem dziecka w tym okresie, który zaspokaja wszelakie potrzeby noworodka są jego rodzice, którzy reagują na każdą potrzebę swojego dziecka. Wyżej wspomniana bliskość i troska, to one dadzą dziecku poczucie bezpieczeństwa, a na zabawki i gadżety przyjdzie czas, gdyż rozwój to proces, który trwa i  wszystko odbywa się krok po kroku.

Wiemy, już jak powinna wyglądać kolorystyka pokoju, natomiast pytanie co jeszcze wpływa na przestymulowanie dziecka, które w pokoju ma nadmiar wszystkiego?

Co jeszcze jest ważne podczas urządzania przestrzeni dla dziecka ?

Otóż pokój niemowlęcia to miejsce, w którym dziecko powinno wypoczywać i regenerować swoje siły na kolejne dni pełne przygód. Aby tak było przestrzeń ta powinna być wolna od nadmiernych hałasów, które mogą przysporzyć rodzicom kłopotów, gdyż dziecko zbyt często wybudzane ze snu czy drzemek będzie niespokojne i utrwali sobie złe nawyki zasypiania. Oczywiście to nie znaczy, że dziecko ma być wychowywane w całkowitej ciszy, jako rodzice musimy kontrolować, obserwować rozwój dziecka i pobudzać oraz stymulować jego zmysły, tak, aby ten rozwój przebiegał harmonijnie.

Jest jeszcze wiele elementów na które rodzice powinni zwrócić uwagę, natomiast w tym artykule zajmujemy się komfortem dziecka i tym, co zrobić, aby dobrze czuło się w swoim pokoju. 

Wiemy, że dekoracje, takie jak ozdoby ścian w formie plakatów i obrazków, będą dla dziecka ciekawym elementem, który możemy wykonać w oparciu o filozofię nurtu Marii Montessori. Jest wielu zwolenników tego podejścia i wielu rodziców z pewnością pokusi się o to, aby samodzielnie wykonać takie ścienne dekoracje z naturalnych materiałów, które będą przedstawiać naturę, roślinność czy świat zwierząt. To doskonały pomysł jeśli mamy do tego potrzebne narzędzia – jeśli z kolei nie mamy możliwości na samodzielne wykonanie aranżacji, to oddajmy się w ręce specjalistów i sklepów w których możemy zakupić tego typu dekoracje. Znajdziecie je między innymi w sklepie abudzi.pl, gdzie wybór dekoracji ściennych jest ogromny, a ich prostota i niebanalność sprawdzi się w wielu dziecięcych wnętrzach, zarówno tych w oparciu o konkretny nurt, jak i w tych tworzonych spontanicznie.

Rodzice, pamiętajcie, aby wszystkie sprzęty, meble i gadżety były rozmieszczone tak, by móc swobodnie poruszać się między nimi. Pokój dziecka to dla niego azyl, a przepych i nadmiar tego wszystkiego może jedynie zaburzyć jego funkcjonowanie, dlatego też, aby pozwolić maluchowi na spokojny i bezpieczny rozwój, stwórzmy aranżację taką, która wypełni przestrzeń, ale jej nie przesyci nadmiarem barw, wzorów i gadżetów. Gdy Wasz maluch zacznie raczkować i odkrywać świat będzie potrzebował przede wszystkim ciekawej i wolnej przestrzeni do odkrywania świata, a plakaty i dekoracje ścienne będą w pewien sposób wpływać stymulująco na narząd wzroku i jednocześnie rozbudzać wyobraźnię, a za jakiś czas, gdy podrośnie, będą oddziaływać na poszerzanie zasobu słownictwa – gdyż dziecko zacznie zadawać pytania „ co to jest”, „co jest na obrazku” zacznie tworzyć historie, a wędrówki po pokoju zapewnią mu mnóstwo przygód, które będą bezpieczne i sprzyjające właściwemu rozwojowi. 

Autor: Patrycja Maziejuk - logopeda, pedagog, terapeuta ręki 

Zapisz się do Newslettera

zyskaj 10% rabatu